Kontynuując pogłębianie naszej wiedzy na temat Bieszczadów w filmie zapraszamy do obejrzenia „Bazy ludzi umarłych” (1958) we wtorek 6 grudnia o godz. 18:30. Przed filmem, od godziny 18:00 zapraszamy na wspólne sprzątanie klubu po Darzlubie.

Bieszczady na przełomie lat 50-tych i 60-tych były...

obiektem kilku filmów. Mieliśmy już okazję obejrzeć bieszczadzki western „Wilcze echa” oraz przygodowo-propagandowy film „Ogniomistrz Kaleń” (1961) z barwną kreacją Wisława Gołasa. Ten drugi czerpał z książki Jana Gerharda „Łuny w Bieszczadach”.

„Baza ludzi umarłych” została wyreżyserowana przez Czesława Petelskiego, reżysera Ogniomistrza. Jest to film psychologiczno-społeczny, którego akcja toczy się w bazie kierowców ciężarówek wożących drewno w Bieszczadach. Pewnego dnia do tego męskiego towarzystwa przybywa Zabawa z żoną Wandą, wysłani w te odległe miejsce przez partię. Film powstał na podstawie noweli Marka Hłaski.

Warto także wspomnieć o obsadzie, czyli m.in. Zygmunt Kęstowicz jako Zabawa (znany z roli pułkownika artylerii z Czterech pancernych), Teresa Iżewska – Wanda, Emil Karewicz jako Warszawiak (Brunner ze Stawki większej niż życie), Leon Niemczyk – Dziewiątka (wiele znanych ról), Aleksander Fogiel – Apostoł (Maćko z Bogdańca z Krzyżaków), Tadeusz Łomnicki – Partyzant (Pan Wołodyjowski).