Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017  (Przeczytany 7134 razy)

jk

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 21, 2017, 23:13:10 pm »

można podejrzeć trasy  w animacji :)

http://3drerun.worldofo.com/index.php?id=-408205&type=info
Zapisane

jk

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 21, 2017, 23:14:33 pm »

Tak z ciekawości, bo nie było mnie na zakończeniu imprezy, wie ktoś może, która nazwa zespołu wygrała jako najzabawniejsza nazwa ?
gdzie jest ognisko
Zapisane

dociek

  • Wiadomości: 11
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 22, 2017, 10:24:55 am »

Nie bardzo rozumiem, jaki jest cel wprowadzania podobnych tras - Z i BTK. Frekwencja 17 zespołów na każdej z nich. Nie lepiej dać tylko Z?
Zapisane

anpi

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 22, 2017, 21:44:44 pm »

Nie bardzo rozumiem, jaki jest cel wprowadzania podobnych tras - Z i BTK. Frekwencja 17 zespołów na każdej z nich. Nie lepiej dać tylko Z?
Po pierwsze jak mogli to przewidzieć organizatorzy z góry.

Po drugie widzÄ™ jednÄ… moim zdaniem zasadniczÄ… różnicÄ™ - na Z-ce  mapy sÄ… (mogÄ… być) modyfikowane, a na BTK nie byÅ‚o takiej zapowiedzi.  BiorÄ…c pod uwagÄ™ moje doÅ›wiadczenia z trasami Z  - trasa BTK byÅ‚a jednak Å‚atwiejsza co nie znaczy że Å‚atwa.
Zapisane

Daniel

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 22, 2017, 22:50:49 pm »

Z moich wniosków to dodałbym możliwość wykupienia kolorowych map. Tak jak na Tułaczu. Mapy są wtedy o wiele bardziej czytelne..


I ktoÅ› pisaÅ‚,że przeszedÅ‚ 29km zamiast 14 km Niestety dÅ‚ugoÅ›c trasy jest podana w  lini prostej.
Dlatego trzeba dodać co najmniej 20-40% wiÄ™cej.   

Wiem ,ze na tułaczu trasy są mierzone drogami a nie w lini prostej. Czyli jak idziemy na trase 25 km to dużo wiecej nie przejdziemy niż te 25km.


Nie lubie też modyfikacji map. Są one na tyle przestarzałe,że usuwanie dróg jest nie potrzebne. Dodanie czegoś na korzyść to coś innego.
Parze na trasÄ™ TrudnÄ… i do punktu 2 budowniczy usunÄ…Å‚ drogÄ™ aby wymusić przejÅ›cie skrajem lasu.  Dlatego nie poszedÅ‚ bym na trase Z itd. gdziÄ™ sÄ… takie modyfikacje bardzo czÄ™sto .


Pozdrawiam

Do zobaczenia na Tułaczu.
Zapisane

Paweł (organizator)

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 22, 2017, 23:12:37 pm »

Na Manewrach SKPT i Darżlubie podstawowym ograniczeniem jest ognisko. Można zrobić krótsza trasę, ale często wiązałoby się to z rezygnacją z ogniska. Liczenie długości tras nie zmienia się od lat, powiedziałbym nawet że jeżeli chodzi o przeszkody wodne to jesteśmy nawet bardziej restrykcyjni niż kiedyś. Ostateczna długość trasy po wariancie zależy przede wszystkim od mapy, czyli terenu imprezy.

Trasy BTK i Z równolegle powstaÅ‚y wyjÄ…tkowo, niemniej BTK byÅ‚a nieco Å‚atwiejsza od Z i w zamyÅ›le miaÅ‚a być  skierowana dla części osób z poprzednich tras Trudnych.

Odnośnie usunięcia wspomnianej drogi na trasie Trudnej: tamta droga z pewnym momencie zanikała i dlatego zdecydowaliśmy się ją usunąć, w ramach ułatwienia i rekompensaty dorysowana została linia energetyczna, nieobecna na oryginalnych mapach.
Zapisane

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 23, 2017, 12:04:58 pm »

Mam propozycję utworzenia nowej trasy - trudna technicznie, ale z udostępnionym śladem przejścia.Dać mapę i udostępnić optymalnego trucka. Nie będzie problemu z długością trasy i nieczytelną mapą, kto chce nawiguje, kto chce kontroluje trasę, kto chce robi spacer wg GPS.

Co do długości tras to nam na BT wyszło 41km zamiast 20km, a i tak nie zdobyliśmy 2 pkt. :-)
Z tym, że wg mnie to jest właśnie cały urok tej zabawy.

Dziękuję Orgom za nakład pracy i super zabawę.

Zapisane

Maciej

  • Wiadomości: 22
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 23, 2017, 21:38:51 pm »

(...) Liczenie długości tras nie zmienia się od lat, powiedziałbym nawet że jeżeli chodzi o przeszkody wodne to jesteśmy nawet bardziej restrykcyjni niż kiedyś. Ostateczna długość trasy po wariancie zależy przede wszystkim od mapy, czyli terenu imprezy.(...)

Nie jestem przekonany co do restrykcyjnego liczenia odległości na Z. Czy przy wyliczeniu Z-ki były uwzględnianie ogrodzone tereny prywatne (5 na 6, 6 na 7), bagna nie do przejścia (np. z 1 na 2, z 3 na 4) albo strumienie na których nie było oryginalnych mostków (7 na 8, 8 na 9)? Albo dodatkowe 0,5km które trzeba było nadłożyć aby wykonać zadanie? Ja i tak ścinałem, przeprawiałem się kilka razy przez strumienie i rowy tak że byłem mokry po kolana. Zakładałem zwyczajowo że zrobię max. +33% do oryginalnej długości 16km, czyli powinno wyjść 21km. Znalazłem wszystkie punkty i wyszło mi lekko ponad 30km. Jak odliczę błędy zawracanie się i krążenie, to wyszło mi 27km.

Pomierzyłem w liniach prostych bez uwzględniania żadnych przeszkód (ale z zadaniem) i wyszło mi 16,6 km.

Odnośnie zadania na Z, to sugestia na przyszłość: zadanie które Ci dokłada długie azymuty na 0,5km trasy (ze skakaniem przez rów, przy omijaniu go jeszcze więcej) i wymaga zabawy z kalkulatorem (a czas leci), powinno być warte więcej niż marne 10 PK - ja bym dał tyle, co za PK wykreślany na mapie, czyli 60 PK - tym bardziej że na finalnym punkcie była kredka do potwierdzeń :) Jak ktoś jest już w podstawowym limicie spóźnień, to opłaca mu się ominąć takie zadanie.

W każdym razie dziękuję budowniczemu za zapewnienie mi ekstremalnego wysiłku. Dałem radę :)
Zapisane

Gonsuh

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 23, 2017, 23:43:25 pm »

Przede wszystkim chciałbym pogratulować zwycięzcy i wszystkim uczestnikom Z. W zamyśle trasa miała być urozmaicona nawigacyjnie i staraliśmy się to osiągnąć stawiając punkty w różnych formach terenu (zakręt rzeki, granica WMG, górka, dołek, granica kultur, etc.) oraz wymuszając różne sposoby nawigowania. Niektóre punkty były łatwiejsze na azymut, a niektóre na rzeźbę, jeszcze inne miały sens po drogach ze względu na przebieżność terenu. Trasa po prostych po mapie miała 16,1km (bez zadania), a w wariancie drogowo-azymutalnym ok. 23km. Faktycznie za zadanie można było dać więcej punktów, z drugiej strony budowniczy mieli ograniczenie, co do liczby punktów kontrolnych, żeby nie zaburzyć relacji trudności/długości z innymi trasami, zdecydowaliśmy się na rozwiązanie kompromisowe polegające na tym, że zamiast jednego PK było zadanie + LOP.
Bardzo dziękujemy na wszelkie uwagi i czekamy na kolejne. Mapy są już opublikowane, więc wspaniale byłoby zobaczyć tracki i relacje z podróży po Z. Co ciekawe percepcja budowniczych była nieco inna niż uczestników. Kiedy zaczynaliśmy budować trasę, to było śniegu po kolana. Potem było dużo wody w lesie i w takich warunkach było stawiane większość trasy, a na sam termin Manewrów nic nie padało i wszystko wyschło. Byliśmy wręcz załamani, że będzie za łatwo, bo wszystko w okolicy LOP wyschło i było wody mniej o 30-40%.
Zapisane

Michal

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 24, 2017, 01:46:29 am »

a na sam termin Manewrów nic nie padało i wszystko wyschło.

Hmm, w dniu Manewrów to padało i przez cały dzień i wieczorem/ w nocy. Od wyjscia z bazy do powrotu do niej padało na przez wiekszosc czasu, nawet na ognisku nie dało się za długo posiedzieć. Wrocilismy cali mokrzy z "wiadrami" wody w butach :) i chcesz mi powiedziec, że mielismy być jeszcze bardziej mokrzy :)

Trasa Z, bardzo urozmaicona i za to chwała i podziękowania dla budowniczych.

Startuje na Z od dłuższego czasu i moim zdaniem była to najtrudniejsza Z-tka od kilku lat. Potwierdzają to też wyniki.

Moja jedna uwaga na przyszłość to, że lampiony powinny wisieć na wysokości wzroku. Z tego co pamiętam ta kwestia była kilka lat temu wałkowana na forum. W regulaminie jest nawet zapis, że "punkt kontrolny powinien być ustawiony w sposób widoczny".

PK 5 - zawieszony na powalonym drzewie w taki sposób, żeby przysłaniało go inne powalone drzewo
PK 6 - położony na ziemi za kamieniem, chociaż obok był drewniany płot na którym można było go powiesić
PK 7 - powieszony na samym dole drzewa - chociaz tu akurat wiele to nie zmieniało, był widoczny, bo nic go nie przysłaniało
PK 11 - wcisniety między dwie zwalone kłody drzew.

Pisze o tym bo takie chowanie punktów nie ma już nic wspolnego ani z nawigacją ani z dobrą zabawą. Przykładowo przy PK 11 wiedzielismy, ze jestesmy w dobrym miejscu, teren się zgadzał, kształt i skraj polany też (również ten stary bo w między czasie polana trochę się zmniejszyła) ale lampionu brak. Czesalismy las przez pół godziny aż w końcu znalezliśmy lamipon ok 20 metrów od własciwego miejsca (czyli mieszczący się w granicy 2 mm), ale schowany między dwiema kłodami. Ogólnie to już mieliśmy wpisywać BPK zakładając, że ktoś go może zerwał :)

Zapisane

Maciej

  • Wiadomości: 22
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 24, 2017, 21:37:18 pm »

Moja jedna uwaga na przyszłość to, że lampiony powinny wisieć na wysokości wzroku. Z tego co pamiętam ta kwestia była kilka lat temu wałkowana na forum. W regulaminie jest nawet zapis, że "punkt kontrolny powinien być ustawiony w sposób widoczny".

PK 5 - zawieszony na powalonym drzewie w taki sposób, żeby przysłaniało go inne powalone drzewo
PK 6 - położony na ziemi za kamieniem, chociaż obok był drewniany płot na którym można było go powiesić
PK 7 - powieszony na samym dole drzewa - chociaz tu akurat wiele to nie zmieniało, był widoczny, bo nic go nie przysłaniało
PK 11 - wcisniety między dwie zwalone kłody drzew.

Pisze o tym bo takie chowanie punktów nie ma już nic wspolnego ani z nawigacją ani z dobrą zabawą. (...)

Pełna zgoda. Miałem identyczne problemy i identycznie wnioski. To nie jest dobra praktyka, szczególnie jeśli punkt na mapie jest w miejscu mało charakterystycznym (dopiero na miejscu się okazuje że jest to np. brzeg stawu ale z której strony to już nie wiadomo bo na mapie stawu nie było i teraz sobie biegaj dookoła a lampion okazuje się schowany tak że można było przejść 1 metr od niego i nie zauważyć. Nie biegałem na trasie, i często piechotą doganiałem sporą grupę szybszych osób która kumulowała się czesząc okolice danego punktu w poszukiwaniu ukrytego lampionu. A idea jest chyba taka że jak jestem w dobrym miejscu to od razu widzę lampion. Mam nadzieję że zimą już będzie powrót do standardu "instalacji" lampionów.

A "wodnistość" trasy do dziś odchorowuję. LOP'ka była dla mnie szczególnie ciężka - to tam mi ostatecznie przemokły buty od skakania przez rów tam i z powrotem. Jeden lampion był zainstalowany pod lustrem wody, aby sięgnąć po perforator trzeba było stać po kostki w wodzie - to już była kompletna przesada. Miałem też problem na końcu LOP - ostatni lampion był zawieszony w miejscu gdzie na mapie kończyła się linia, ale w sumie w terenie nie było już elementu liniowego. Miałem obawę że to był mylny, a przegapiłem po drodze jakiś inny podwodny lampion. Ale wg wyników to był jednak dobry.
Zapisane

jk

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 25, 2017, 21:05:44 pm »

Opiekunem trasy powinien być Wodnik Szuwarek :)
Na PK1 trasy przygodowej zsunąłem się do rowu i nabrałem wody do butów, tak że resztę trasy chlupało mi w butach. W bazie wyskoczyły żaby:)
Zapisane

Kika

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 25, 2017, 21:36:27 pm »

Moje spostrzeżenia po trasie przygodowej:
- bardzo fajne zadania (przypomniała mi się trasa przygodowa z Mikołajem - najfajniejsza moim zdaniem) - ciekawe, różnorodne, nie przekombinowane (może z wyjątkiem trzymania azymutu przez bagno przez 250 m) - naprawdę super
- bardzo słaby podkład, rozumiem, że mapa lata 70-te ale wszystko w tym samym kolorze - bez rozróżnienia na warstwice, drogi, rzeczki. Przydało by się podrasować mapkę w niektórych newralgicznych miejscach. Wzorcówka w porównaniu z tym co dostaliśmy to poezja. Przypominam, że to trasa przygodowa.
- połowa punktów w miejscach niecharakterystycznych (albo ich charakter wynika ze wzorcówki, nie z podkładu który był mapą na przygodowej)
- no i największe nieporozumienie naszym zdaniem - usunięte drogi. Nie dość, że to co zostało na mapie i tak nijak miało się do rzeczywistości, to jeszcze usunięto te drogi które były OK (zwłaszcza punkty 3-4-5-6).

Dotychczas trasa przygodowa nawigacyjnie zbliżona była do trasy trudnej, tym razem było to BT lub nawet więcej. Zniechęceni szukaniem po omacku poszczególnych punktów cześć po prosu odpuściliśmy mimo, że wyglądały z pozoru na proste. Z tych powodów była to pierwsza trasa przygodowa, na której nie zaliczyliśmy wszystkich punktów - na wszystkich dotychczasowych przygodówkach czasu starczało i na punkty i na zadania. Tym razem trasa jednak nas pokonała. Bardzo żałuję tych punktów, które musieliśmy odpuścić zwłaszcza, że zadania bardzo nam się podobały (nie mogę odżałować zadania "miasteczko").

A jakie sÄ… wasze odczucia po tegorocznej przygodowej?
Zapisane

Paweł (organizator)

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 26, 2017, 20:58:52 pm »

- bardzo słaby podkład, rozumiem, że mapa lata 70-te ale wszystko w tym samym kolorze - bez rozróżnienia na warstwice, drogi, rzeczki. Przydało by się podrasować mapkę w niektórych newralgicznych miejscach. Wzorcówka w porównaniu z tym co dostaliśmy to poezja. Przypominam, że to trasa przygodowa.
- no i największe nieporozumienie naszym zdaniem - usunięte drogi. Nie dość, że to co zostało na mapie i tak nijak miało się do rzeczywistości, to jeszcze usunięto te drogi które były OK (zwłaszcza punkty 3-4-5-6).

Odniosę się do 2 poruszanych wyżej spraw, w reszcie masz częściową rację.
- wzorcówka jest w innej skali niż mapa uczestników (około 1:15-20 tys), oryginalna mapa 1:10 tys pomniejszona do skali 1:25 tys byłaby nieczytelna, z powodów logistycznych, regulaminowych i nie chcąc ułatwiać startu w łatwiejszych terenach nie zamierzamy zmieniać skali mapy uczestników
- z mapy została usunięta wyłącznie jedna droga prowadząca przez pola z okolic ostatniego punktu w kierunku bazy, ponieważ szła przez/bardzo blisko zabudowań
Zapisane

Paweł (organizator)

  • Gość
Odp: XLIII NMnO "Manewry SKPT" 18-19 marca 2017
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 26, 2017, 21:20:02 pm »

PUNKTACJA zadań Trasy Przygodowej (punkty karne za brak wykonania):
  • Za zad. przy PK1 (szczÄ™ka) można byÅ‚o dostać 10 pkt.
  • Za kolor wÅ‚osów PK2 10 pkt.
  • PK3 wzrost – wÅ‚aÅ›ciwy: 20pkt., niewÅ‚aÅ›ciwy (za trud i rozwiÄ…zanie zadania matematycznego): 10pkt.
  • PK4 prawidÅ‚owy kraj 10pkt, niewÅ‚aÅ›ciwy 5pkt (za znalezienie kraju na mapie po współrzÄ™dnych), brak 0pkt
  • PK5 (memory) 20pkt.
  • PK6 (zebranie ziół + wymiana na syrop) 20pkt
  • PK8 (odczytanie imienia z szyfru) 20pkt
  • PK10 wiersz – 20pkt
  • Miasteczko – rozmiar buta:20pkt
  • PK13 – kwiatek 10pkt.
  • OdpowiadajÄ…c prawidÅ‚owo na pytania dotyczÄ…ce Czerwonego Kapturka, można byÅ‚o wyciÄ…gnąć od Babci dodatkowo max. 6 pkt
Zapisane