Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: III wycieczka kursancka - nocna - 22/23.11.2013  (Przeczytany 2130 razy)

MagdaCh

  • Wiadomości: 24
III wycieczka kursancka - nocna - 22/23.11.2013
« dnia: Listopada 19, 2013, 09:37:59 am »

Zapraszam na nocną wycieczkę kursancką do Trójmiejskiego CENTRAL PARK'u !!!
Zaatakujemy Lasy Oliwskie ( kaszub. Òlëwsczé Lasë)
 
Termin i miejsce spotkania: 22.11.2013 godzina 19.00 na pętli tramwajowej w Oliwie.

Dojazd:
SKM z Gdyni Głównej o godzine 18.30
SKM z Gdańska Głównego o godzine 18.30

W SKMce spotykamy się w pierwszym wagonie.

Przejdziemy razem do Parku Oliwskiego, gdzie poznamy się trochę lepiej podczas mało poważnych gier i zabaw. Przed zamknięciem bram Parku, zostaniecie podzieleni na grupy i pod czujnymi skrzydłami i opiekuńczym okiem tutorów, zaopatrzeni w mapy, ruszycie do lasu.

Przewidziane zakończenie spaceru
między godziną 4 a 5.00 rano ogniskiem na terenie Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie (czekamy jeszcze na potwierdzenie od Proboszcza).

Powrót: z przystanku Matemblewo  autobusem 116 - 5.12; 6.55; 7.55
            z przystanku Słowackiego Działki (n/ż)autobusem linii 157 - 6.15; 7.20
            do przystanku Wrzeszcz PKP


Co zabieramy ze sobą:
plecak, a w nim:

* kompas
* latarka. najlepiej - czołówka
* okrycie przed deszczem
* wygodne buty. najlepszy wybór to buty trekingowe
* buty na zmianę (kto wie przez jakie tereny dane nam będzie się przedzierać)
* ciepłe, wygodne ubranie
* prowiant na drogę
* pieniądze na dojazd
* legitymacja studencka, nigdy nie wiesz, kiedy będzie potrzebna:)


Wszystkich chętnych kursantów, tutorów oraz sympatyków gorąco zapraszam i proszę aby zgłaszali się do
mnie (Magdalena Ratkowska) najpóźniej do 20.11.2013. Informacje kontaktowe zamieszczam
poniżej.

UWAGA!!! Osoby, które przyjadą na miejsce zbiórki samochodem i go tam zostawią, muszą sie liczyć z długim powrotem po niego. Trasa nie jest okrężna!!!

W razie dodatkowych pytań piszcie na lenah@o2.pl albo dzwońcie na numer 794-075-900.
 
Lasy Oliwskie – kompleks leśny o pow. 6 000 ha, od 1188, aż do I rozbioru Polski (1772), należały do klasztoru cystersów oliwskich. Po rozbiorze zostały upaństwowione i wchodziły w skład Królewskich Lasów Sobowidzkich. W XIXw. istniało nadleśnictwo z siedzibą w Oliwie. W 1919 w wyniku powstania Wolnego Miasta Gdańska Lasy Oliwskie zostały przecięte granicą państwową Wolnego Miasta i Polski. Obecnie Lasy Oliwskie (Obręb Leśny Oliwa) należą do Nadleśnictwa Gdańsk.
Malowniczy teren kompleksu leśnego znajduje się na krawędzi wysoczyzny, moreny ukształtowanej przez topniejące wody lądolodu sprzed 13 - 15 tys. lat. Cechą charakterystyczną są doliny o nachyleniu zboczy do 40% i różnicy wzniesień do 80m. Różnica pomiędzy wylotami dolin 30 m n.p.m. i wysokością wzniesień 140 m n.p.m. wynosi ok. 100 m. W efekcie powstał zróżnicowany teren o bogatej mozaice mikroklimatu. Położenie Lasów Oliwskich korzystnie wpływa na czystość środowiska naturalnego. Nawet w bliskim sąsiedztwie miasta występują rośliny znane z dużych wymagań pod względem czystości środowiska. Znalazło tu swoje siedlisko wiele gatunków flory i fauny, w tym gatunki podgórsko - górskie. 35 gatunków roślin w tym: kosaciec syberyjski, pełnik europejski, podkolan zielonawy, tojad dzióbaty, wiciokrzew pomorski, manna gajowa, nasięźrzał pospolity, wielosił błękitny, paprotnica krucha, podrzeń żebrowiec, przetacznik górski, tojeść bukietowa, widłak wroniec, wielicha odległokosa, żebrowiec górski.

Do fauny Lasów Oliwskich należy: dzik, sarna, jeleń, a nawet sporadycznie loś oraz zając szarak. królik, wiewiórka, lis, dzięcioł zielony, bielik, trzmielojad. W potokach występują bezkręgowce wymagające czystej i chłodnej wody.

Przez tereny leśne biegną dwie arterie komunikacyjne Gdańska: ul. Spacerowa i Słowackiego. Istnieją również drogi śródleśne całkowicie zamknięte dla ruchu (ul. Kościerska i Bytowska), dozwolone dla ruchu rowerowego. Poprowadzone są szlaki turystyczne.

W Lasach Oliwskich przeważają lasy bukowe oraz lasy i bory mieszane z dużym udziałem buka. Są to lasy naturalne, zróżnicowane wiekowo, z większym udziałem drzew starszych. Przez kompleks leśny przepływają potoki: Oliwski, Świemirowski, Swelina i Strzyża.

Rezerwaty przyrody

Ustanowione są trzy rezerwaty przyrody: Źródliska w Dolinie Ewy, Wąwóz Huzarów i Lasy w Dolinie Strzyży oraz 49 pomników przyrody.
Zapisane