Kurs Przewodnicki
Kurs na przewodników górskich beskidzkich ruszy w nowej formule na początku marca 2023 roku!
Uchylamy rąbka tajemnicy o nowej edycji kursu i związanych z nim wydarzeniach.
Kurs rozpocznie się w marcu 2023 r. i będzie poprzedzony:
- spotkaniami informacyjnymi online, które odbędą się w okresie 13-17 lutego 2023 r.
- chętnych do integracji i lepszego poznania naszego Koła zapraszamy na Zimowisko SKPT 2023, które odbędzie się w dniach 18-26 lutego 2023 r. (wyjazd będzie mieć charakter półwędrowny, szczegóły wyjazdu niebawem pojawią się na naszej www i profilu fb).
- spotkanie organizacyjne odbędzie się w Bratniaku w pierwszym tygodniu po Zimowisku (pomiędzy 27 lutego a 3 marca 2023 r.)
- start wykładów przewidujemy w drugim tygodniu po zimowisku, tj. od 6 marca 2023 r.
- wykłady będą odbywać się częściowo stacjonarnie (w Bratniaku), a częściowo online.
- wyjazdy szkoleniowe i ważne wydarzenia:
- I wycieczka szkoleniowa: dwudniowa, 11-12 marca 2023 r.
- Manewry SKPT (25/26 marca 2023 r.): dla kursantów nieklasyfikowane grupy z instruktorami lub dla chętnych start indywidualny.
- II wycieczka szkoleniowa: nocna, 15/16 kwietnia 2023 r. Wyjazd zamknięty (tylko dla kursantów).
- Rajd Beskid Niski: 29 kwietnia - 7 maja 2023 r. (w tym próbne manewry dla kursantów).
- III wycieczka szkoleniowa: dwudniowa, 20-21 maja 2023 r.
- Wycieczka po Gdańsku z przewodnikiem: wstępnie w tygodniu 29 maja-2 czerwca 2023 r.
- Wyjazd czerwcowy: 8-11 czerwca 2023 r.
- kurs będzie mieć charakter modułowy, tj.:
- Zaliczenie I semestru to przede wszystkim uprawnienia Organizatora Turystyki PTTK i możliwość wstąpienia do naszego Koła (jako członek-organizator),
- II semestr to rozszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie profesji przewodnika górskiego,
- III semestr to praktyki przewodnickie, egzaminy wewnętrzne do Koła (jako członek-przewodnik) i możliwość podejścia do egzaminów państwowych (przewodnik górski beskidzki klasy III).
Więcej szczegółów i dokładne terminy wskażemy niebawem na naszym profilu fb i w Zakładce "Kurs".
Już teraz zapraszamy na Kurs i kolejne wyjazdy SKPT.
- Szczegóły
- Kategoria: Bieszczady
Cerkiew pw. Trzech Hierarchów pochodzi z 1766 roku. Została ona przeniesiona do skansenu w Bardejovskich Kupelach w 1967 roku. Jest to cerkiew wybudowana w stylu bojkowskim o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz znajduje się kopia nieczęsto spotykanego rokokowego ikonostasu z II połowy XVIII wieku o żywej kolorystyce. Oryginalny ikonostas znajduje się w muzeum w Bardejovie.
2017 r.
2017 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Ondavska Vrchovina
Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy pochodzi z 1730 roku. W 1931 roku, po wybudowaniu nowej murowanej świątyni, została przeniesiona do Bardejovskich Kupeli, by od lat 60-tych XX wieku znaleźć się w najstarszym skansenie na terenie Słowacji. Konstrukcja jest trójdzielna, o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz interesujący ikonostas z I połowy XVIII wieku. Cerkiew była gruntownie remontowana w 2005 roku. Obok postawiono dzwonnicę przeniesioną z Nemcoviec.
2017 r.
2017 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Beskid Niski
Ta drewniana cerkiew pw. Narodzenia NMP pochodzi z 1756 roku. Jej obecny wygląd wynika także z późniejszych przebudów/rozbudów. Oryginalnie pochodzi z Serednicy w Górach Sanocko-Turczańskich i służyła Grekokatolikom. W latach 80-tych XX wieku została przeniesiona na obecne miejsce i jest wykorzystywana przez Cerkiew Prawosławną. Niedaleko budowli, umiejscowionej w pobliżu Wapiennego, znajduje się także cmentarz wojenny nr. 83.
- Szczegóły
- Kategoria: Laborecka Vrchovina
Cerkiew pw. św. Paraskewy położona jest na końcu wsi. Zbudowana została w 1705 roku, aktualny wygląd zawdzięcza późniejszym przebudowom (m.in. kaplice boczne i konstrukcja wieży). Wewnątrz warte obejrzenia wyposażenie, m.in. XVIII-wieczny ikonostas oraz kilka interesujących ikon, w tym niekompletny Sąd Ostateczny.
Strona 1 z 20